czwartek, 8 marca 2018

HTML & CSS | Podstawy

   Cześć! Wiele osób myśli, że ten cały język HTML jest czymś mega, mega skomplikowanym oraz że do tego są stworzeni ludzie, dlatego blogi innych osób są takie a innych takie (w kontekście zaawansowania "efektów"). Em.. nie. Też tak myślałam, że NIGDY się tego nie nauczę, zostanę na poziomie tego co nauczyli mnie w szkole (a patrząc wraz z upływem czasu to nie nauczyli mnie niczego xDDD) i tak już po prostu musi być. No... nie. Poświęciłam trochę czasu by to ogarnąć, a dziś postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma rzeczami, dzięki którym będziecie mogli urozmaicić swojego posta. Zapraszam.

Myślę, że "poradnik" ten, choć nie jestem pewna czy to nie za mocne słowo, myślę, że warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest ten cały HTML i dlaczego razem z CSS'em tworzą nierozerwalną całość.

HTML
HTML, czyli w ogromnym uproszczeniu - język strony. Tak jak my używamy do siebie słów, tak i w języku HTML za pomocą poszczególnych komend ustawiamy dane elementy. Nie będę się rozwodzić nad budową strony od początku, ponieważ jest to tutaj totalnie niepotrzebne, lecz opowiem o rzeczach, które wydaje mi się, są rzeczami, mogącymi się przydać do upiększania postów. Zacznijmy od słynnych divów i spanów, bo w sumie od nich się wszystko zaczyna.

DIV -
element blokowy, czyli taki, który zajmuje całą linijkę. Gdy dodamy do niego
poszczególne cechy z CSS'a jego cechy zajmą całą linię, a nie tylko tekst, który potencjalnie chcielibyśmy zmodyfikować. Do tego służą spany, ale o nich później. Divy służą bardziej do pozycjonowania aniżeli samego zmieniania wyglądu, ponieważ jest wiele cech, które zadziałają tylko w divach, jak chociażby text-align. W spanach to nie zadziała,  bo jest to cecha wyłącznie divów, zaś np. color, czy background-color, zadziałają już w obu przypadkach, ok, lecimy do spanów!

SPAN -
element liniowy, czyli krótko mówiąc układający się w linii. Możemy dodać kilka spanów po sobie a elementy w nich zawarte ułożą się w jednej linii (wyjątkiem jest dodanie br'a pomiędzy spanami, czyli tzw. "break-line", czyli po prostu przechodzimy do następnej linii - tak jak za pomocą entera, lub opcja druga - po prostu skończyła nam się długość wiersza i automatycznie następne spany są przerzucane do następnej linii.). Spanów korzysta się najczęściej do modyfikacji pojedynczych słów, co poniżej przedstawię.


PRZYKŁADY UŻYCIA ELEMENTÓW BLOKOWYCH DIV
Element1
Element2
Jak widzimy na powyższym - element zajął całą linijkę, a następny element pojawił się dopiero w następnym wierszu. Oczywiście możemy złamać tę zasadę, przez dodanie float lub display (w zależności od przewidywanego efektu) ale o tym może później.



PRZYKŁADY UŻYCIA ELEMENTÓW LINIOWYCH SPAN
Element 3 Element2


Elementy nie zostały przełamane przez br'a więc są obok siebie. Do spanów nie możemy dodać szerokości ani text-align, ponieważ po prostu to nie zadziała.

Reasumując - w podstawach języka html rozróżniamy 2 typy elementów - div'y i span'y. Divy to elementy blokowe, spany elementy liniowe. Div'y stosujemy do np. do zmodyfikowania nagłówków (przez możliwość dodania text-align), zaś span'y do modyfikacji pojedynczych wyrazów. Ok. Mamy to? Mamy to! Lecimy dalej. A gdzie? Do krainy kaskadowych arkuszy styli.

CSS
CSS, czyli kaskadowe arkusze styli. A z polskiego na nasze - dzięki tym arkuszom styli możemy nadawać efekty wyglądu. Do takich najpopularniejszych selektorów należy chyba width i height, czyli szerokość i wysokość, które są nawet stosowane w html'u, jednak lepiej stosować to jako element css'a.

Generalnie mamy wiele selektorów, ale ja dziś powiem tylko o selektorach elementów, ażeby czacha nie wybuchła (bo przyznam, moja się mocno nagrzała, gdy to poznawałam). Klas i id nie będę Wam pokazywała póki, a pokaże wam ogólne stylowanie.

Tak jak wspomniałam - tekst możemy modyfikować za pomocą divów i spanów. To już wiecie. Ale jak dodać tam właściwość?

Teoretycznie width i height można dodać po prostu do div'a, tzn.:


Ale możemy to zrobić w o wiele łatwiejszy sposób, który da nam od razu o wiele więcej możliwości, a konkretniej:


Generalnie budowa CSS'a jest dość prosta (a przynajmniej tak mi się wydaje :D), ponieważ dodajemy do div'a lub span'a po prostu "style" i wpisujemy style jakie chcemy osiągnąć.

Do podstawowych "efektów" możemy zaliczyć przede wszystkim color, font-size, background oraz padding. Cóż to takiego? Po kolei.

COLOR- tym selektorem określamy kolor tekstu, i NIE, nie ma text-color, nie wiem konkretnie dlaczego, ale wydaje mi się, że po prostu jest to łatwiejsze do zapamiętania i skraca o kilka literek kod, a uwierzcie, że jest to ważne - im krótszy kod - tym szybciej się ładuje strona. Kolor podajemy w systemie słownym HTML lub systemie #, która daje nam więcej możliwości. Polecam używać color pickera.

FONT-SIZE - tym selektorem możemy zmienić wielkość liter. Blogger oferuje nam zmniejszanie - owszem, ale musimy się dostosować do ustawień bloggera...

BACKROUND - background, z angielskiego tło, jest tłem naszego tekstu. Zasada stosowania jest taka sama jak w przypadku selektora color, możemy dać kolor słownie, z #, ale także dochodzi tu RGB czyli red-green-blue, także polecam używać color pickera a nie skakać na chybił-trafił. W background'ie możemy dodawać też obrazki, ale o tym może kiedy indziej.

PADDING - padding, czyli "wyściółka", a tak na serio - wypełnienie. Polecam zapoznać się z modelem box'u, pomoże Wam to zrozumieć różnicę pomiędzy padding'iem a margin'em. Padding wypełnia od środka i jak już mogliście zobaczyć (no chyba, że nikt nie zauważył, hehe) tło nie przylega do słówka "padding" tak jak w przypadku background'a. To zasługa paddingu. Padding możemy używać ogólnie lub pojedynczo - np. pionowo/poziomo lub na każdą z stron inna wartość.

Z innych dodatków możemy dodać text-shadow, border, font-variant i wiele, wiele innych.

   Spodobał Wam się post? Chcielibyście więcej? Podzielcie się swoją opinią i przemyśleniami w komentarzu!

Do napisania! Ahoj!
NX Team

1 komentarz:

Podziel się swoim zdaniem z innymi! ♥

Projekt i wykonanie: Natalia Sadkowska | Xena. Mała czarna. 2017 ©