niedziela, 19 października 2014

Szkolenie - kiedy i jak zacząć?

Wielu początkujących właścicieli psów zapewne zastawia się - kiedy i jak zacząć szkolenie? Jak nie popełnić błędu? Spróbuje w tej notce, co nieco przybliżyć ten temat, ponieważ przyznam szczerze - sama się nad tym zastanawiałam.

Więc KIEDY zacząć?
Myślę że najlepiej od razu jak nasz papiś (lub dorosły pies) się zaklimatyzuje u nas w domu, szczeniaki o wiele łatwiej przechodzą ten czas, niż dorosłe psy, ale dla chcącego nic trudnego ;)

Od pierwszych dni powinniśmy wprowadzać metodą ''małych kroczków'' pewne zasady w naszym i naszego psiaka życiu, gdy np. nie chcemy aby wskakiwał na łóżko, nie powinniśmy mu na to pozwolić ani raz, ponieważ jak raz mu pozwolimy - pies będzie wskakiwał przez całe życie, bez względu na to czy jest mały czy duży, czysty czy brudny.

Następne pytanie które się nasuwa to JAK zacząć?
Więc uczenie sztuczek składa się z 3 elementów - komendy, wykonania i nagrody.
Na pierwszym miejscu jest komenda, czyli polecenie słowne lub znak optyczny, pokazujący psu pożądane zachowanie. Następnym elementem jest wykonanie, a na samym końcu nagroda, nie warto próbować przekupywać psa smakołykiem, jeśli się nie zachowuje w pożądany przez nas sposób. Nie oczekujmy także że pies czyta w naszych myślach i zacznie się zachowywać tak jak chcemy bez komendy.

Ważnymi, jak nie najważniejszymi rzeczami w szkoleniu są motywacja i konsekwencja. My jako trenerzy jesteśmy odpowiedzialni za konsekwentne kierowanie zachowaniem naszego psa, i motywowanie go do działania.

Celem każdego treningu jest uzyskanie lepszych rezultatów niż poprzednio, więc musimy pamiętać czego oczekujemy od psa i tego od niego wymagać, krótko mówiąc, musimy być KONSEKWENTNI.

Jako trenerzy powinniśmy też potrafić dobrze zmotywowac psa i znaleźć odpowiednią ilość czasu.

CZĘSTO POPEŁNIANE BŁĘDY
Jednym z wielu popełnianych błędów jest zbyt późne nagradzanie. Pies siada, my szukamy smakołyków po kieszeniach, zniecierpliwiony pies wstaje i dopiero dajemy mu smakołyk - i co nagradzamy? Nagradzamy to że pies WSTAŁ. Należy nagradzać psa w tym momencie, kiedy pies wykonuje pożądane przez nas zachowanie. Kolejnym błędem jest brak cierpliwości - łatwiej jest wychować psa osobom ze słabą koordynacją ruchową, niż osobom zbyt niecierpliwym. Błędem którego nie lubię jest podnoszenie tonacji głosu za złe wykonanie komendy, owszem mi na początku gdy nie znałam psiej psychologii na tyle dobrze żeby móc normalnie pracować z Xena, też zdarzało mi się krzyknąc i to wiele razy, ale teraz są tą przypadki bardzo rzadkie, prawie niewystępujące. Dodam że nie powinniśmy brać się za trening z psem, jeśli jesteśmy zdenerwowani lub w złym humorze, pies to odczuje i będzie miał bardziej apatyczne podejście od nas. Sukces bierze się z porażek.. Postępy mogą być bardzo powolne, jednak gdy tylko osiągniemy sukces, nie będziemy żałowali poświęconego czasu.

KONIEC NA 6!
Trenowanie psa męczy go psychicznie, trenując starajmy się by psiak był wesoły, i gdy ma już dość - skończmy trening. Zawsze trening kończmy prawidłowo wykonanym ćwiczeniem, nawet gdyby zaszła potrzebna opuszczenia poprzeczki, i cofnięcia się do łatwiejszego etapu, aby to osiągnąć.

ZAZNACZANIE BŁEDÓW
Z pewnością lepsze jest ''fee'' lub ''ups'' niż krzyk lub co gorsza bicie psa za błędy. Każdy się myli, każdy popełnia błędy, nikt nie jest idealny, więc powinniśmy tak też traktować psa. Nam jako opiekunom powinno zależeć aby nasz pies, nasz przyjaciel nie zamknął się w sobie z obawy przed popełnieniem błędu. Zamiast krzyczeć na psa użyjmy mnie stanowczego ''ups'' lub ''fe''.

JAK DŁUGO TRWA UCZENIE PSA?
Pies, jak i człowiek uczy się przez całe życie. Chociaż od pewnego momentu pies zacznie dobrze wykonywać daną komendę to będzie wymagała ona powtórek, ćwiczeń i korekt, aby zachować i doskonalić psie umiejętności. Stawiając przed psem nowe wyzwania, i pracując z psem metodami pozytywnymi umacniają się miedzy nami więzi, które łącza psa i przewodnika. Więc w skrócie:&nbsp

10 NAJWAŻNIEJSZYCH WSKAZÓWEK NA SUKCES!
1.Używaj smacznych nagród.
2.Nagradzaj psa, gdy przyjmuje właściwą pozycję.
3.Nagradzaj psa od razu.
4.Trenuj przed posiłkiem.
5.Najpierw trening, później zabawa. (Inaczej - Najpierw obowiązki, później przyjemności.)
6.Kończ trening, zanim pies się znudzi.
7.Bądź konsekwentny i pozytywnie nastawiony. (nie ćwicz z psem, gdy masz zły humor[!!!])
8.Zachęcaj psa wesołym i radosnym głosem.
9.Bądź cierpliwy! - nie od razu zbudowano Kraków.
10.Spraw by uczenie się nowych sztuczek było dla psa zabawą, a nie przymusem.

Mam nadzieję że moja notatka komuś się przyda i do następnego postu! ;)

Natalia & Xena


3 komentarze:

  1. Bardzo fajny post. Piszesz ciekawie, aż chce się czytac!Mogę czepic się tylko jednej rzeczy- autokorekta :D Popraw literówki :)
    dianaienzo-psijaciele.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam wytłumaczenie na literówki - pisze z tableta, i nie zawsze złapie tą literkę co trzeba :(

      Jednak postaram się to zmienić ;)
      Dzięki za odwiedziny, na twojego bloga z pewnością wpadniemy ;)

      Usuń
  2. Bardzo fajny post <3
    Dziękuję <3

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoim zdaniem z innymi! ♥

Projekt i wykonanie: Natalia Sadkowska | Xena. Mała czarna. 2017 ©